שאל את הרב

למה אלוקים היה צריך שנסבול ביציאת מצרים?

שאלה:

הרב שלום.

לקראת פסח עולה לי שוב אותה שאלה כמו בכל שנה…
למה אלוקים היה צריך שנסבול כל כך הרבה עד שהוא הוציא אותנו ממצרים??
לא היה מספיק מכה אחת?

וזה גם מתקשר לי להיום. למה יש פיגועים? מה אלוקים רוצה שנסבול??

תשובה:

שלום,

קודם כל אני חש צורך לשבח אותך שעולות לך שאלות בכל שנה לפני פסח. אחד מהדברים החשובים של ליל הסדר הוא לשאול שאלות. זה לא סתם שהילדים שואלים מה נשתנה. אנחנו מצווים לעשות כמיטב יכולתנו כדי לעורר את עצמנו ואת הסובבים לשאול שאלות כדי שנוכל לענות עליהן בליל הסדר (ככתוב בתורה "וענית. ואמרת." כדי לענות צריך שאלה. גם המצה נקראת "לחם עוני" – כי 'עונים' עליו את התשובות לשאלות).

למעשה אלו שלא יודעים לשאול הם האתגר שלנו בליל הסדר.

לעצם השאלה, היא שאלה עמוקה וחשובה.

אני אפילו אחזק אותה: כבר כשאלוקים נגלה לאברהם אבינו (הרבה מאוד זמן לפני יציאת מצרים) הוא מנבא לו " וַיֹּאמֶר לְאַבְרָם יָדֹעַ תֵּדַע כִּי גֵר יִהְיֶה זַרְעֲךָ בְּאֶרֶץ לֹא לָהֶם וַעֲבָדוּם וְעִנּוּ אֹתָם אַרְבַּע מֵאוֹת שָׁנָה" – וכבר אז ציפינו מאברהם אבינו, איש החסד, שיענה לקב"ה ויגיד לו: אבל הקב"ה – אולי רק 350? אולי רק 300? הרי על סדום אברהם אבינו התמקח לגמרי? לבנים שלו לא מגיע התחשבות?

[הערה אחת חשובה לגבי המכות: ככל שהתקדמו המכות על מצרים עול השיעבוד והסבל של עם ישראל ירד עד שפסק לגמרי, כך שעיקר השאלה היא לגבי ה-210 שנים עד שהחלו המכות].

כנראה שאברהם אבינו ידע שהשעבוד הזה הוא לא לרעתנו – אלא לטובתנו. הרי אם היה חושב שזה צרה לעם ישראל – הוא היה משתדל לצמצם אותו.

אין לנו באמת השגה בדרכיו הנסתרות של אלוקים בהנהגת העולם.

לפעמים צרות הם נסיונות.

לפעמים הם תיקון.

לפעמים הם מקפצה.

לדוגמא כאשר מורה לאומנויות לחימה רוצה לאמן את תלמידו המוכשר – הוא ילחם בו. לא כדי שהתלמיד יסבול – אלא רק כדי שהתלמיד ינצח. ואחר כך יהיה חזק יותר.

כדי לבנות את עם ישראל אולי היו חייבים לעבור את האתגר של מצרים. רק ככה יצאו והגיעו לארץ.

אנחנו רואים שגם אחרי 2000 שנה בגלות, כשעם ישראל היה מפוזר כל כך הרבה שנים בכל העולם – החזרה היתה מלווה בתקופה סבל שאין לתאר, ואחר כך הגיעה מקפצה גדולה והגענו לאיפה שאנחנו היום.

גם במישור האישי אנחנו יכולים לראות שתקופות מורכבות בחיינו מובילות למדרגות חדשות.

קשיים בחיים – בהתסכלות אחורה חיזקו אותנו והפכו אותנו לגדולים יותר.

אני מקווה שגם התקופה המורכבת שלנו – תוביל את עם ישראל לשיאים חדשים של עוצמות רוחניות וגשמיות, של מוסר ישר ושל דרך טובה.

(אפילו אם התשובה מתיישבת על לבך, עדיין תשאל אותה בליל הסדר מסביב לשולחן – כך תזכו לקיים את מצוות ההגדה, את מצוות ה'עניה' וגם לספר בשבחיו של הקב"ה שמוליך אותנו ממקומות נמוכים למקומות מעולים בכל דור ודור).

פסח כשר ושמח.

הרב אסף טבצ'ניק

רב קהילת ראש יהודי

יש לך שאלה?

שלח/י שאלה בכל נושא ותחום וקבל/י תשובה ממגוון רבנים ודיינים שהוסמכו לכך ע"י גדולי הפוסקים